Tlačiť

číslø 09/2014

Novembrový kød prináša (nielen) česko-slovenské konfrontácie.

Najnovšie číslo nášho časopisu je cestovateľské a dvojjazyčné. Dočítate sa v ňom okrem iného aj čo sa deje v divadlách u našich českých susedov a zároveň sa na slovenské divadlo pozriete očami našich českých kolegov.

Hoci český kritik a spoločenský komentátor Vojtěch Varyš píše v rubrike na margo o patáliách s Cenou Radoka, analógie so situáciou našich divadelných ocenení sú zjavné.

Rozhovor s kostýmovou výtvarníčkou Marijou Havran, čerstvou držiteľkou novej DOSKY, je okrem iného aj o tom, ako cenu vníma ako tvorkyňa. V extra rozhovore poľská režisérka Agnieszka Olsten prezradila aj, aké to je, tvoriť na Slovensku v pozícii cudzinca.

Medzi recenziami tentokrát nájdete reflexiu najnovšej inscenácie Teatra Tatro Majster a Margaréta, ktorá mala u publika i kritiky veľmi pozitívny ohlas, recenziu Zlodejov Mestského divadla Žilina, ktorých ako letnú koncosezónnu premiéru ešte mnohí nestihli vidieť a aj Bondyho Návštevy Expertov, ktorá svojím obsadením i témou pritiahla do priestoru Štúdia 12 nových divákov.

Obzvlášť pestrý je tentokrát balíček festivalových zážitkov, pričom sa ponúka možnosť zaujímavého porovnania dvoch medzinárodných činoherných festivalov – slovenskej Divadelnej Nitry a českého festivalu Divadlo, ktorého dejiskom je Plzeň. Porovnávanie môže pokračovať pri dvoch medzinárodných bábkarských bienále – Bábkarskej Bystrici, ktorá sa na našich stránkach konfrontuje s najstarším český (aj československým) profesionálnym festivalom Skupova Plzeň.

Styčným bodom českého a slovenského divadelného zmýšľania sa často stáva brnianske HaDivadlo – českú národnú hru Maryša inscenoval Lukáš Brutovský, klasické dielo slávneho Pražáka Franza Kafku Zámek adaptoval Ivan Buraj. O slovenských režiséroch a ich inscenáciách v HaDivadle píše naša česká kolegyňa Jiřina Hofmanová.

V rubrike in memoriam si pripomíname vzácnu osobnosť (česko)slovenskej kritiky a divadelnej historiografie, Gizelu Mačugovú, -gim-, a jej sté výročie narodenia.

Na predposlednej dvojstrane nájdete už tradične 2x2 názory na otázku mesiaca, tentokrát sme sa našej komentátorskej štvorice pýtali, či si myslia, že by sme mali cestovať za divadlom. Čím momentálne žijú, na čom pracujú a ako sa majú prezradili v rubrike ja a divadlo tentokrát dramaturg Miklós Forgács, herec Peter Tilajčík a herečka Zuzana Konečná.

Nechajte sa zlákať na výlet do divadla.


číslø 09/2014

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.