Tlačiť

číslø 07/2014

Septembrové číslo vám predĺži leto

 

Ďalšia sezóna je pred nami, ale kým sa roztrhne vrece s najnovšími divadelnými kusmi, vrátime sa na našich stránkach k letným mesiacom a spomenieme si na to, čo sa nám urodilo ešte pred prázdninami.

Rozhovor s augustovou oslávenkyňou, Hanou Cigánovou, scénografkou, kostýmovou a najmä bábkovou výtvarníčkou, ktorá sa svojím výtvarným rukopisom podpísala pod viac než 150 inscenácií u nás aj v zahraničí a momentálne sa venuje pedagogickej činnosti na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU, viedla teatrologička Lenka Dzadíková.

V priečinku s recenziami sa nám tentoraz nazbieralo až päť reflexií na zvlášť rôznorodé inscenácie. Ak ste ešte nevideli, nechajte sa navnadiť, ak ste už videli, konfrontujte svoj názor s našimi recenzentmi, ktorí tentokrát opustili Bratislavu a vycestovali do krajských divadiel. Správu o divadle na východe podávajú hneď dvaja z nich – Hana Rodová v recenzii inscenácie Krcheň Nesmrteľný prešovského rusínskeho Divadla A. Duchnoviča, a Peter Maťo, ktorý sa zameral na celú sezónu baletného súboru Štátneho divadla Košice. Zaujímavú premiéru trnavského Divadla Jána Palárika, autorský projekt Viseli sme za nohu z kolotoča o tzv. Trnavskej skupine konkretistov, reflektuje Martin Kudláč. Marek Godovič prináša svoj pohľad na veľmi nezvyčajnú inscenáciu/výtvarnú inštaláciu divadla Non.Garde s názvom Zbesvedomia. Zašli sme aj k našim českým susedom. Preškrtnutý Sen noci svätojánskej v brnianskom HaDivadle v réžii Petry Tejnorovej sľubuje celkom iný pohľad na klasiku najklasickejšiu. Čo si o škrtaní Shakespeara myslí Martin Hodoň, a čo vy?

Koniec sezóny už tradične patril dvom dôležitým divadelným festivalom. V Nitre sa tento rok konalo už 16-te medzinárodné Stretnutie-Setkání-Spotkanie-Tálalkozás divadiel a divadelníkov z krajín V4, s ktorými si môžete v septembrovom čísle ešte raz potriasť rukou vďaka reportáži Kataríny Cvečkovej. Na konci júna okrúhle 10. narodeniny oslávil martinský festival Dotyky a spojenia, ktorý je najväčšou prehliadkou toho, čo nám doma za uplynulú sezónu na javiskách vyrašilo. Ako sa v Martine oslavovalo, dotýkalo a spájalo, sa dozviete od našej overenej spojky Eleny Knopovej. Ako festivalový bonus prinášame v rubrike Extra aj dojmy z medzinárodného študentského bienále Istropolitana. Istropolitana je ešte o 10 rokov staršia než Dotyky, ale je stále svieža, priam v rozpuku – o čerstvej 20-ničke píše Milo Juráni.

V posledný júnový deň sme si zároveň pripomenuli piate výročie úmrtia jednej z najvýraznejších osobností súčasného tanca, vynikajúcej tanečnice, tanečnej pedagogičky a choreografky, Piny Bausch. Na Slovensku neveľmi známa osobnosť sa u nás čiastočne zviditeľnila až nedávno vďaka filmu Wima Wendersa, nazvaným jednoducho Pina. O tom, kým vlastne bola, píše v rubrike Teória / História / Kritika aj slovenská choreografka, Marta Poláková.

Pre rubriku 2x2 sme oslovili novú štvoricu respondentov, ktorí budú odpovedať na pálčivé, drzé či naivné, /ne/kultúrne otázky našej redakcie. Čaká vás pestré spektrum názorov – až z Islandu bude svojimi komentármi prispievať náš bývalý redakčný kolega Juraj Hubinák, z nie tak vzdialenej Banskej Bystrice kritik Milan Zvada. Inú optiku prinesie aj ženské duo, režisérka Maja Hriešik a teatrologička Soňa Šimková. Popri pravidelnom programe rozhlasových hier, kaleidoskope letných divadelných udalostí a zozname jubilantov nájdete v septembrovom čísle aj odpoveď na otázku, čím momentálne žijú scénograf a svetelný dizajnér Ján Ptačin, performerka Sláva Daubnerová a dramaturgička Veronika Gabčíková.

 

Prajeme výdatné čítanie!


číslø 07/2014

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.