Tlačiť

číslø 06/2014

Júnové exkluzívne dvojčíslo nabité divadlom

Záver divadelnej sezóny priniesol opäť množstvo zaujímavých diel, stretnutí a príjemných i smutných udalostí, o ktorých sa dočítate v aktuálnom dvojčísle.

Otvára ho rozhovor dramaturgičky Miriam Kičiňovej so Zuzanou Fialovou, výraznou hereckou osobnosťou, členkou Činohry Slovenského národného divadla.

Naši recenzenti a recenzentky opäť navštívili viaceré divadlá. Vo svojich recenziách hlbšie analyzujú a hodnotia inscenácie Les Slovenského komorného divadla Martin – inscenácia dnes už klasickej komédie Alexandra Nikolajeviča Ostrovského, navštívili aj premiéru hry Slawomira Mrożeka Láska na Kryme, ktorú v Divadle ASTORKA Korzo ’90 režijne naštudoval Marián Amsler, neunikla im ani premiéra hry Milana Lasicu Listy Emilovi v Štúdiu S a Írska kliatba, inscenácia komédie Martina Casellu, ktorú v európskej premiére uviedlo bratislavské Divadlo Aréna.

V máji sa začala žatva festivalov, z ktorej prvú časť nájdete už v aktuálnom dvojčísle. Reportáže z festivalov Nová dráma/New Drama, festivalu Setkání/Stretnutie – prehliadky českých a slovenských divadiel a Cirkul’art – festivalu nového cirkusu pomenúvajú najnovšie smerovania a trendy v súčasnom scénickom umení.

Druhý hlavný rozhovor dvojčísla pripravila kritička Martina Mašlárová. Spovedala významnú osobnosť slovenskej nezávislej scény Ľuba Burgra, hudobného skladateľa, autora, herca, dramatika, režiséra, člena Divadla SkRAT.

V rubrike Teória / História / Kritika prinášame štúdiu o fenoméne jezuitského školského divadla v 17. storočí, dokumentovanom na príklade hier o Žigmundovi Hollóovi, osobnosti verejného života v Uhorsku, ktorej životné peripetie inšpirovali dobových dramatikov k napísaniu výchovných náboženských hier. Ďalší príspevok v rubrike podrobnejšie zhŕňa poznatky z medzinárodnej konferencie o ozvenách hier Williama Shakespeara, ktorého okrúhle výročie narodenia (450 rokov) si pripomíname práve v tomto roku.

V dvojčísle na vás čaká aj dvojnásobná porcia rubriky Ja a divadlo a úryvky z novej divadelnej hry Daniela Heviera Smrť si vás pridala do svojich kruhov. Okrem toho si pripomíname jubileum významnej herečky, členky Činohry Slovenského národného divadla, pani Evy Krížikovej a v rubrike In memoriam venujeme spomienku na nášho drahého spolupracovníka a kolegu, teatrológa Olega Dlouhého.

Toto všetko a ešte oveľa viac, napríklad rozhovor so svetoznámym režisérom a výtvarníkom Robertom Wilsonom, nájdete na stránkach nového dvojčísla.

Ďakujeme vám, drahí čitatelia a drahé čitateľky, za vašu priazeň v končiacej sa divadelnej sezóne, stretneme sa opäť po divadelných prázdninách. Krásne leto!


číslø 06/2014

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.