Tlačiť

číslø 06/2013

Už tradične vám na konci sezóny prinášame dvojnásobok aktuálnych informácií o divadle na Slovensku a živote ľudí, ktorí divadlo tvoria u nás, ale aj v zahraničí. Júnové dvojčíslo s dvojnásobným počtom strán spríjemní leto všetkým milovníkom divadla.

Na tvorbu v cudzine sa pýtame v hlavnom rozhovore slovenského režiséra Pavla Lišku, ktorý žije v Spojených štátoch amerických, kde sa venuje najmä tvorbe v divadle Nature Theater of Oklahoma. Druhý rozsiahly rozhovor sme viedli s hercom a hudobníkom Danom Heribanom, členom súboru Slovenského komorného divadla v Martine.

Z miest, kde sa v uplynulom období konali nové premiéry, sme navštívili Prešov a Divadlo Jonáša Záborského. Jeho súbor sa popasoval s dnes už klasickým dielom Friedricha Dürrenmatta Návšteva starej dámy. Píšeme aj o novinke z Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde sa môžu pýšiť inscenáciouParazit – umenie preraziť Friedricha Schillera. V Bratislave sme sa boli pozrieť na ambicióznu dramatizáciu Bratov Karamazovovcov, ktorú naštudovala Činohra Slovenského národného divadla a na novinku Divadla Malá scéna STU – Kráľa Ubu.

V júnovom dvojčísle už začíname žať bohatú tohtoročnú úrodu festivalov. Venujeme sa Russian Case, prehliadke toho najlepšieho z ruského divadla, ktorá sa koná každoročne v Moskve. Neobišli sme ani festival Nová dráma/New drama 2013, dvakrát sme zavítali aj do Česka – na pražský festival vysokých škôl Zlomvaz a na medzinárodný festival Divadelní Flora v Olomouci.

V poslednom období na Slovensku rezonuje aktívna diskusia na tému revitalizácie už niekoľko rokov nevyužívaných priestorov pre kultúrne centrá, kluby, divadlá. Práve z tohto dôvodu sme do čísla zaradili text kultúrnej manažérky Elke Rauth o industriálnych priestoroch ako laboratóriách mestskej spoločnosti.

Lloyd Newson, vedúca osobnosť DV8 Theatre, nepovažuje poetické témy za atraktívne. Práve naopak. Svojho diváka vyzýva k reflexii a skúmaniu pravého pozadia skutočných udalostí, pretože ho najviac zo všetkého rozčuľuje ľudská zbabelosť a bezpohlavná apatia. Nie je to inak ani v jeho najnovšej inscenácii, o ktorej píšeme v rubrike Zahraničná scéna.

Okrem iného v dvojčísle nájdete aj rozhovor s Andrejom Kurucom, zakladateľom divadla NoMantinels, článok o štylistickom preklade, úryvky z víťazných hier v súťaži Dráma a veľa ďalších zaujímavostí.

Prajeme vám dvojnásobne krásne leto a príjemné čítanie. Tešíme sa na vás v nasledujúcej sezóne!


číslø 06/2013

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.