Tlačiť

číslø 05/2013

Májový kød plný lásky k divadlu!

Nové vydanie obsahuje exkluzívny rozhovor Jany Wild s prekladateľom hier Williama Shakespeara Jiřím Josekom. So Shakespearom súvisí aj prvá recenzia, ktorej sa v čísle venujeme. Hamlet s podtitulom Príbeh rodiny Slovenského komorného divadla v Martine zaujal cez originálne prepojenie klasického textu a scény evokujúcej priemernú slovenskú obývačku. Navštívili sme aj Mestské divadlo Žilina, ktoré nedávno uviedlo premiéru dramatizácie Dostojevského románu Zločin a trest v réžii Eduarda Kudláča. Ten sa s rovnakým dielom už stretol, a to na scéne Štátneho divadla Košice. V čom bolo toto druhé naštudovanie odlišné? To sa dozviete v našej recenzii. Dvojnásobne sa venujeme aj Čechovovi, resp. dvom inscenáciám, ktoré v mali premiéru v Prahe, konkrétne v Národnom divadle (Ujo Váňa, r. Michal Dočekal) a v Dejvickom divadle (Čajka, r. Michal Vajdička).

Pre náročných čitateľov prinášame prednášku slovinského teatrológa a literárneho historika Krištofa Jaceka Kozaka o žánri tragédie a pre tých, ktorí majú radi historické súvislosti zase rozhovor s herečkou Oľgou Budskou. Štvorice respondentov v rubrike z 2 × 2 sme sa tento raz spýtali, čo na Slovensku najviac ohrozuje slobodu tvorby. S touto otázkou, avšak v inom kontexte, súvisí aj článok o svetoznámom divadle Living Theatre a jeho zakladateľke Judith Malina.

Prajeme vám príjemné čítanie a pripomíname, že koniec divadelnej sezóny oslávime už tradičným letným dvojčíslom!


číslø 05/2013

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.