Tlačiť

číslø 9/2009

Nové číslo kød-u sa nesie v duchu 20. výročia tzv. nežnej revolúcie. Mnoho divadiel na túto udalosť reaguje vo svojich dramaturgických plánoch a pripravilo pre divákov a kolegov zaujímavé inscenácie, diskusie a projekty. O niektorých z nich informujeme našich čitateľov v tomto čísle a k téme sa vrátime aj v tom budúcom.

ø rozhovor
Dramaturg Miroslav Dacho vyspovedal režiséra Michala Vajdičku, ktorý naposledy zažiaril inscenáciou Euripidovej Medei v Štátnom divadle Košice.

ø recenzie
Garlon: Mikve. Divadlo Aréna, Bratislava
Z recenzie Stanislavy Matejovičovej s názvom Kóšer nahota zreteľne vyplýva, že úspech inscenácie je podložený predovšetkým výnimočnými hereckými výkonmi usporiadaných v zaujímavo vystavaných mizanscénach.

Carr: U kočičí bažiny. Činoherní klub, Praha
Hosťovaniu slovenských režisérov v Čechách sa opäť venuje Ľubica Krénová. Vo svojej recenzií Kvapkajúca tragédia hodnotí inscenáciu Pri Mačacej bažine, ktorú pre pražský Činoherný klub režíroval Martin Čičvák.

Kolektív autorov: Osobní anamnéza, Opona o.p.s. a Roxy, Praha
„Ale kto sú tí oni..." je názov recenzie Miroslavy Kičiňovej na medzinárodný projekt reflektujúci spoločnosť a prelomový rok 1989 očami mladých ľudí, ktorí boli v prelomových rokoch deti.

Hollý/Pavlac/Ballek: HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkosti a pomerkováňá. Činohra SND, Bratislava
Dária Fehérová sa vo svojej recenzií nazvanej Prvý slovenský holý Hamlet venuje dlhoočakávanému projektu herca Roberta Rotha a režiséra Rastislava Balleka HOLLYROTH.

ø festivaly
Divadelná Nitra, Nitra
Náš najvýznamnejší medzinárodný divadelný festival Divadelná Nitra opäť potvrdil svoju dôležitú pozíciu na európskej divadelnej mape. Dária Fehérová vo svojom článku hodnotí jednotlivé zahraničné inscenácie, ktoré sa na festivale prezentovali. Okrem toho sa nevyhýba ani kritickej reflexií ocenení DOSKY a dramaturgickému výberu jednotlivých inscenácií.

Spectaculo interesse, Ostrava, Česká republika
Medzinárodný bábkarský festival Spectaculo interesse organizuje každé dva roky Divadlo loutek v Ostrave. Dramaturgia ôsmeho ročníka dokázala zachytiť súčasné trendy a pozvať na festival vynikajúce inscenácie významných osobností bábkarskej tvorby. Podrobnejšie vo svojom článku o festivale referuje Lenka Dzadíková.

IETM, Vilnius, Litva
Jesenného plenárneho stretnutia IETM, ktorý sa konal vo Vilniuse sa zúčastnila Anna Grusková. O litovskom divadle a inšpiratívnych udalostiach svojej návštevy referuje v článku Litovský sen a skutočnosť.

ø teória / história / kritika
Teoretickým príspevkom na tento mesiac je úvaha maďarského režiséra Árpáda Schillinga, zakladateľa a riaditeľa známeho divadla Krétakör s názvom Zápisky umelca o sebavyslobodzovaní (úryvky), v ktorom sa zamýšľa nad významom divadla a jeho poslaním, neobchádzajúc ani reflexiu vlastných praktických skúsenosti.

Ako doplnok k článku pridávame aj exkluzívny rozhovor s Árpádom Schillingom, ktorý pre kød pripravila Sylvia Huszár.

ø výročia / za kulisou
Bábkové divadlo v Košiciach oslavuje túto sezónu okrúhle 50. výročie založenia. Jednotlivým etapám vývinu divadla sa vo svojej štúdií venuje teatrologička bábkového umenia Ida Hledíková.

ø anketa
Rok 1989 priniesol politický, spoločenský a kultúrny prevrat v bývalých komunistických krajinách. Sloboda, otvorenosť, voľnosť sľubovali aj v kultúre nové, dovtedy len pod povrchom bujnejúce tendencie, invenčnejšie tvorivé postupy a poetiky. Čo sa za dvadsať rokov v slovenskom divadle zmenilo, posunulo? Časopis kød oslovil vo forme ankety slovenských divadelných kritikov a niekoľkých tvorcov, aby túto etapu zhodnotili zo svojho pohľadu.

ø ja & divadlo
V pravidelnej rubrike Ja a divadlo nám prezradili svoje plány a inšpirácie Elena Flašková, prekladateľka, režisérka Lucia Blašková, riaditeľka festivalu Víkend atraktívneho divadla a Adriana Totíková, režisérka, ktorej inscenácia Žena cez palubu bola nominovaná na Objav sezóny v ankete DOSKY 2009.

ø hra
Na záver novembrového čísla prinášame fragmenty kolektívneho textu medzinárodného projektu Osobná anamnéza, reflektujúceho vzťah generácie 80-tych rokov k prelomovému roku 1989.


číslø 9/2009

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.