Tlačiť

číslø 8/2009

September bol už tradične priam nabitý divadlom. Niesol sa primárne v duchu festivalu Divadelná Nitra. Najväčší festival konajúci sa na našom území priniesol opäť zaujímavú programovú ponuku a konfrontáciu domácich divadelníkov so zahraničím. Divadelné ocenenia DOSKY priniesli opäť niekoľko prekvapení. Kto vyhral, aké boli nominácie, a kto hlasoval, si môžete prečítať v októbrom kød-e.

ø rozhovor
Cenu DOSKY za hlavnú ženskú hereckú postavu získala herečka Jana Oľhová. O jej inšpiráciách a umeleckom smerovaní sa zhovárala Dáša Čiripová.

ø recenzie
Dostojevskij: Anna Kareninová. Slovenské národné divadlo, Bratislava.
Najčastejšie nominovanou inscenáciou na tohtoročných Doskách bola Anna Kareninová v réžii Romana Poláka (SND Bratislava). Recenzia Nadeždy Lindovskej sa venuje podrobnej a odbornej analýze textu a samotnej inscenácií.

Lagarce: My, hrdinové. Divadlo na Zábradlí, Praha
Ľubica Krénová sa už tradične venuje slovenským režisérom hosťujúcich v Prahe. Inak to nie je ani v prípade inscenácie Lagarceovej hry My, hrdinovia v réžii Juraja Nvotu.

Klimáček: Horúce leto 1968. Torontské slovenské divadlo v Kanade, Toronto
Horúce leto 1968 (dokumentárna dráma o československej emigrácií) napísal Viliam Kilmáček pre Torontské slovenské divadlo v Kanade. Slovenskí diváci ju mali možnosť vidieť v troch slovenských divadlách počas júna. Inscenačný prístup režiséra Dušana Tótha opisuje divadelná kritička Dagmar Inštitorisová.

ø festivaly
Anderleho Radvaň, Banská Bystrica
Začiatkom septembra sa v Radvani sa po 10. rokoch konalo pokračovanie Medzinárodného festivalu tradičného bábkového divadla, ktorý založil bábkar Anton Anderle. Festival sa niesol v znamení viacerých výročí a nielen o nich, ale aj o programe samotného podujatia sa dozviete z príspevku Juraja Hubináka.

Mateřinka, Liberec
Krátku správu o festivale Mateřinka prináša článok Ivice Ozábalovej.

ø zahraničná scéna
Viedenské divadlo Theater Brett nie je na Slovensku neznáme. Dôvodom je aj fakt, že jeho zakladateľmi je manželský pár českých divadelníkov Kavinovcov. Už po štvrtýkrát usporiadalo Theater Brett workshop s názvom Summer-Theatre-Carousel určený pre študentov vysokých divadelných škôl z krajín V4. Tento rok sa zúčastnili sa študenti z Poľska, Česka, Rakúska a Slovenska napr. aj študentka bábkarskej réžie a dramaturgie Naďa Uherová, ktorá nás o priebehu workshopu informuje.

ø teória / história / kritika
V rubrike Teória / História / Kritika prinášame dva zaujímavé príspevky. Aleksandra Jovicević, srbsko-talianska teatrologička, s ktorou sme mohli stretnúť tento rok na festivale Nová dráma, prináša štúdiu s názvom Posledná hranica: Smrť a jej zobrazenie na scéne.

ø knihy
V tejto sekcií prinášame recenziu Barbory Palikovej na knihu Juraja Hamara Ľudové bábkové divadlo a bábkar Anton Anderle.

ø extra
V septembri sa v SND konal krst knihy venovanej 50. výročiu Umelecko-dekoračných dielni s názvom Bez nich by Hamlet nezomrel... Juraj Hubinák vo svojom článku spomína okrem knihy a slávnostného večera i otvorenie nového divadelného priestru Slovenského národného divadla Ateliér, ktorý by mala byť novým impulzom v dramaturgií našej prvej scény.

ø ja & divadlo
Svoje plány do blízkej budúcnosti tentoraz prezradili: Zuzana Palenčiková, dramaturgička Mestského divadla Žilina, Zuzana Šimová, bábkoherečka a režisérka divadla Non.Garde a Martin Hvišč, režisér.

ø hra
Kerstin Specht, Robert Woelfl, Anna Grusková, Ákos Németh, Ugljesa Sajtinac, Nina Mitrovič, Peca Stefan, Jurij Dačev, Pavel Paduraru, Oleksandr Irvanec: Dunajská dráma.
Rieky často slúžili ako jednoduché prostriedky na vytvorenie hraníc medzi národmi a ich kultúrami, ale aj medzi dvoma totálne odlišnými svetmi - napríklad medzi Západom a Východom. Teraz je to naopak - krásny modrý Dunaj nerozdeľuje, ale spája, v tomto prípade desiatich divadelných tvorcov.


číslø 8/2009

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.