Tlačiť

04/2017

Ukrajinské divadlo je pre nás skôr pôda neznáma. Nie je ľahké urobiť si obraz o tom, ako to s kultúrou, ktorá začína za Národným parkom Poloniny skutočne vyzerá. Podľa správ, ktoré prinášame v aprílovom čísle, je divadlo na Ukrajine na vzostupe. Nestagnuje, zaživa progres. Doba izolácie sa skončila.

Podobne by sme mali premýšľať aj o košickom Divadle Thália, Jókaiho divadle v Komárne či Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove. Jazyková bariéra aj geografická poloha robí z menšinových divadiel čosi, čo nemo akceptujeme, no bez prejavov väčšieho záujmu. Napriek tomu, ani tieto divadlá nestagnujú, snažia sa rozvíjať a sledovať trendy. Aj preto im v tomto čísle venujeme špeciálny priestor.

Číslo 04/11 ponúkne:

ø rozhovor s riaditeľom Divadla Thália a režisérom s výrazným rukopisom Józsefom Czajlikom

ø recenzie inscenácií Nehoda (ŠDKE), Deň, keď zomrel Gott (PND), Posadnutí (DAD Prešov) a Vojenské meno Rama (Divadlo Pôtoň)

ø v ešte stále novej rubrike KK krátke kritiky na inscenáciu Romeo a Júlia (Jókaiho divadlo v Komárne) i záhadné Vzkriesenie (MD Žilina)

ø v rubrike zahraničie pohľad na súčasné divadelné tendencie na Ukrajine aj na drzú poľskú inscenáciu Klatwa v réžii Olivera Frljića

ø v extra rozhovor s angažovaným ukrajinským divadelníkom Sashkom Bramom aj krátku štúdiu o tom, ako mohla vyzerať nová budova SND, keby sa porota rozhodla inak

ø tradičné rubriky, ktoré vás sprevádzajú spletitými divadelnými cestami-necestami (úvodník, glosa, knižná recenzia, ja a divadlo...).

Začítajte sa do aprílového kød-u a prekročte východnú aj severnú hranicu Slovenska, aby ste komfortne zakotvili v známom priestore novej budovy SND, ktorá by však v paralelnom vesmíre mohla nápadne pripomínať Dom kultúry Dúbravka. Krásne jarné čítanie!


04/2017

Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.